Ošetřování a Dekontaminace


Kontaktní oční tonometry mechanické (impresní) a elektronické

Při měření nitroočního tlaku se přístroj dotýká rohovky oka, proto by zánětlivé komplikace v této oblasti měly být kontraindikací výkonu.

- Pro každého pacienta je použít dezinfikovaný tonometr.

- Uchovávat dezinfikované tonometry ve speciálních obalech

- Zásadně používat jednorázové kontaktní nástavce senzorů určené výrobcem

Zásady ošetřování dotykových impresních očních tonometrů

- Oční tonometr dezinfikovat po každém měření pacienta dezinfekčním přípravkem dle DŘ KN (Procura CL 0,5% - 30 min   ABTMV, Procura PE 0,3% - 15 min - ABCTMV), Sekusept aktiv 2% - 10 min - ABTMV (15 min., ABCTMV).

- Dezinfekční roztoky uchovávat v nádobě, která umožňuje pouze namočení tubusu (základny) ve vertikální poloze s       maximálním ponořením 15 mm a to po nezbytně nutnou dobu působení dezinfekce (podle druhu dezinfekce dop.     minimální doba působení), pelota musí být namočená celá. Dezinfekce roztoky připravovat vždy čerstvé. (Pozn. Min.   doba ponoru do dezinfekce jsou velmi důležité pro zamezení vzniku chemické koroze jemných součástek tonometru).

- Rezidua dezinfekčního roztoku odstranit oplachem sterilní vodou a osušit netkanou textilií.

- Po osušení setřít pelotu a tubus (základnu) speciálním štětečkem (součást výbavy přístroje) smočeným v alkoholu 80%     ethylalkohol či isopropylalkohol.

- Zabalit dotykovou část tubusu a pelotu do sterilního čtverce netkané textilie

- Dezinfikované tonometry uchovávat ve speciálních obalech uložených v dezinfikovatelné dóze s víkem.

- Před každým použitím znovu dezinfikovat pelotu a tubus 80% alkoholem.

- Před měřením očního tlaku musí být povrch a vnitřek tubusu suchý.

- Upozornění: Zásadně se nesmí zaměnit pelota se závažím 5,5g u daného tonometru s jiným výrobním číslem   tonometru (závaží 5,5g spolu s pelotou jsou opatřeny stejným výrobním číslem spolu s tonometrem a jsou spolu   zcejchovány).

Zásady ošetřování dotykových aplanačních Goldmannových očních tonometrů

- Podpěra brady a čela se čistí a dezinfikuje po každém pacientovi jednorázovými dezinfekčními ubrousky či navlhčenou textilií dezinfekčním přípravkem na povrchy dle DŘ KN.

- Konusy je nutné nejprve očistit čtvercem netkané textilie navlhčené pitnou vodou a následně se dezinfikují ponořením do dezinfekčního prostředku na nezbytně nutnou dobu. (Pozn. konusy jsou vyrobeny z materiálu PMMA a proto se nesmí použít k dezinfekci alkohol, UV záření, sterilizace parou nebo etylenoxidem a teplota nesmí překročit 60 stupňů celsia).

- Upozornění: Pro dezinfekci konusů se doporučuje v EU prostředek Sekusept Forte S, dle akreditované zkušebny Pruflabor HS System Prozesstechnik GmbH, 65779 Kelkeim, SRN

- Rezidua dezinfekčního roztoku odstranit oplachem sterilní vodou a osušit sterilním materiálem.

- Suché součásti zabalit do sterilního materiálu a uložit do dózy.

- Před měřením očního tlaku musí být povrch konusu suchý.

- Zásadně se nesmí používat konusy, které vykazují mechanické poškození jako jsou škrábance, trhliny nebo ostré hrany viditelné mikroskopem na štěrbinové lampě s 10-15x zvětšením.

- Je možné také používat jednorázové kontaktní konusy (výrobce Haag - Sterit, Švýcarsko).

2020 © HNS mechanix s.r.o.  | Mobil: +420 739 071 647 | Tel: +420 573 332 243 | info@hnsmechanix.com
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky